شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

                                                   به نام آنکه جان بخشید مارا                               تن و توش و توان بخشید مارا

 

اعضای محترم،اساتید ارجمند،پژوهشگران گرامی،دانشجویان عزیز

با سلام و آرزوی سلامتی برای همه شما بزرگواران که در طول سال‌های گذشته شاهد حضور پرنعمت‌تان در محافل انس انجمن بوده‌ایم و همراه هم در انجام فعالیت‌ها کوشیده‌ایم.

عهد سالیانه ما، برقراری نشستی در حوالی هفته بزرگداشت مقام معلم با عنوان «عیدانه» یا «بهارانه» بود که با سخنرانی اساتید برجسته و پیشکسوت،سرمایه‌های انجمن، آغازگر برنامه‌های سال جدید بود و فرصت مغتنمی برای  تجدید دیدار یکدیگر.

از اواسط سال ۱۳۹۸، برنامه‌هایی را برای سال ۱۳۹۹ تدارک دیدیم.بویژه این‌که بیستمین سالگرد تاسیس انجمن و هفتاد و پنجمین سالگرد فعالیت سازمان ملل متحد در پیش است.بنا بود این برنامه‌ها را در بهارانه ۱۳۹۹ اعلام نمائیم.

اما سال ۱۳۹۹، به گونه‌ای دیگر شروع شد. ظهور و شیوع گستردۀ ویروس به غایت نامیمون کرونا،یا همان بیماری کووید-۱۹، شرایط را دگرگون کرده است.نگرانی‌های فزاینده ادامه دارد و جان تعداد کثیری از هم‌نوعان در ایران و جهان از دست رفته است.آثار اقتصادی،اجتماعی،و سیاسی آن بروز پیدا کرده و احتمالا ادامه خواهد داشت.با وجود مثبت بودن کوشش‌های ملی در مدیریت این بیماری در کشور،متخصصان از راه طولانی در مهار کامل آن خبر می‌دهند.

از این رو،برگزاری نشست بهارانه نیز میسرنیست. سال ۱۳۹۸ را در حالی به پایان بردیم که همزمان با روزهای آغازین شیوع کرونا در کشور،و لزوم رعایت شرایط بهداشتی جامعه،یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های انجمن یعنی «همایش سالیانه» را نیز به تعویق انداختیم.برگزاری مجمع عمومی سالیانه نیز میسر نبود. همایش سالیانه،‌ تبلور فعالیت‌ها و اهداف انجمن است. مجمع نیز بخشی مهم از هویت ما،و نهاد مشارکت جمعی در تصمیم‌گیری‌های راهبردی انجمن و انتخاب کارگزاران است.با وجود این‌که بدلیل تلاش جهت توسعه کمی و کیفی انجمن، مشتاق حضور اعضای پیوسته جدید در کنار همراهان همیشگی بودیم، ولی این فرصت را به اجبار به بعد موکول کردیم.

همگی با شیوع کرونا در سطح ملی و بین‌المللی، شاهد دوران جدیدی از زیست بشری هستیم: به باور همگان، یکی از مقاطع تاریخی و متفاوت در حیات ماست. آثار آن گسترده و تبعات آن جهانی است. علی‌رغم پیشرفت‌های پزشکی، هنوز زمان مشخصی برای بازگشت به شرایط عادی قابل تصور نیست.

از بدو تاسیس انجمن،‌ انجام کارهای علمی، بهره‌مندی از سرمایه‌های انسانی ارزشمند و ایجاد رابطه دوستی و مودت میان اعضا و علاقه‌مندان،توأمان با مشارکت در طول نشست‌ها و پس از آن،هدف ما بوده است. در شرایط جدید،قصد داریم کماکان این اهداف را دنبال نمائیم:ولی به طرقی دیگر و متناسب با یک بیماری پاندمیک.

برای گذار از این شرایط،بیش از هرچیز نیازمند همبستگی با یکدیگر در مواجهه با این بیماری و کاهش خطرات آن هستیم.در این راه،از توانمندی‌های فناوری و فضای مجازی بهره خواهیم برد تا ضمن حفظ اولویت‌ها، خود را با شرایط تطبیق دهیم.

شور و شوق ما برای فعالیت‌های بیستمین سالگرد تاسیس انجمن و مرور تاریخ سه ربع قرن ملل متحد به قوت خود باقی است. از این رو،مجموعه برنامه‌هایی برای این مناسبت‌ها طراحی شده که انشاءالله با اراده همیشگی و مشارکت اعضا، علاقه‌مندان و همیاران (مانند دو دهه گذشته)،برگزار خواهند شد. همایش سالیانه، تدوین کتاب فعالیت بیست ساله و تحلیل نقش انجمن،تولید فیلم و کلیپ‌های آموزشی، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌ها،و نشست‌ها پیش‌بینی شده است.

شرایط جهانی نیز موقعیت‌های متعددی را جهت بررسی و تحلیل بیش‌تر امور برای ما فراهم کرده است. همه می‌دانیم سازمان ملل متحد در سخت‌ترین شرایط پس از تاسیس خود به سر می‌برد:از تهدیدات و مشکلات بین‌المللی،تا نقش مخرب ایالات متحده آمریکا در دوران ترامپ،به چالش کشیده شدن همکاری‌های بین‌المللی به عنوان یک اصل،نفی چندجانبه‌گرایی،بحران اعتماد و کارایی این نهاد همگی از مولفه‌های این بحران هستند.با این وجود،‌ نمی‌توان به راحتی این تجربه بشری در همکاری و تلاش برای صلح را کنار گذاشت.امید است انجمن بتواند در راستای پیشبرد اهداف اساسنامه خود، به این مسائل بپردازد و فرصت پیش‌رو برای تغییر حال و آینده را مورد استفاده قرار دهد.

از این رو، مجموعه برنامه‌های ذیل را در شرایط گذار از کرونا در عرصه مجازی و نشر در نظر گرفته‌ایم:

  • تاسیس تالار گفت‌وگو و فعالیت در کنار نشریه انجمن
  • نشر آن‌لاین کتب انجمن
  • برگزاری جلسات مجازی
  • بارگذاری فیلم سخنرانی‌های ماندگار اساتید برجسته در رویدادهای پیشین انجمن
  • بارگذاری مطالب علمی
  •  

به مانند همیشه، چشم به راه همکاری و مساعدت شما برای انجام فعالیت‌ها هستیم. بشریت امروز، مدیون تلاش‌های نسل گذشته برای بقا و تطابق با شرایط و مبارزه جهت مقابله با مشکلات است. مسلم است که تلاش علم در کنار توکل به خداوند، و با کاهش شدت و شیوع بیماری کرونا، بار دیگر شاهد حضور گرم شما در برنامه‌ها خواهیم بود.

فرصت را مغتنم شمرده و ضمن گرامی‌داشت روز و هفته معلم، به شکرانه نعمات الهی، سر تعظیم به نشانه قدردانی پیش‌روی همه اساتید و معلمین فرود می‌آوریم.

 

دل‌تنگ دیدارتان هستیم.

 

با احترام وامتنان،

در پناه خداوند

نسرین مصفا

رئیس انجمن

آخرین مطالب

آیین نامه کمیته جوانان انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحداطلاعات بیشتر