شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۷
فراخوان مقاله همایش سالانه انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد_مهلت ارسال چکیده تمدید شد

فراخوان مقاله همایش سالانه انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد با عنوان «نقش سازمان بین المللی کار در تحقق اهداف منشور ملل متحد»

درست صد سال پیش که آتش جنگ خانمانسوز جهانی اول به سردی می گرایید، شعله خواسته های کارگران در کشورهای درگیر جنگ برای تضمین حقوق خود در جهان پس از جنگ، فروزان تر می شد. پیروزی نیروهای بلشویک در روسیه در گرماگرم این جنگ که آرمانهای کمونیسم را در جهان بلندآوازه کرد، بیش از گذشته الهام بخش جنبش های کارگری شد. در گفتگوهای صلح که پیرنگ نظامی نوین ریخته می شد، صلح اجتماعی و حمایت بین المللی از خواسته های کارگران با صلح بین المللی و میان دولتها به هم گره خوردند. این چنین شد که در بخش سیزدهم پیمان صلح ۱۹۱۹، پایه سازمانی گذاشته شد تا بتواند ازعهده پاسخگویی به این خواسته های به حق برآید: سازمان بین المللی کار. سازمانی بین المللی که بر خلاف رسوم جاافتاده تا آن زمان، در کنار نمایندگان دولتها، نمایندگان کارگران وکافرمایان نیز باید فرصت حضور و شرکت در پیشبرد هدف های سازمان را می یافتند.

از آن زمان تا کنون، یک صد سال گذشته است. هم جهان دگرگونی های بسیار دیده است و هم سازمان فراز و نشیب ها از سر گذرانده است. اما هنوز بسیاری از دولتها با مسائل مهم اجتماعی و کارگری دست به گریبان هستند و سازمان بین المللی کار همچنان نهاد معتبری است برای گفت و شنودهای بین المللی در این زمینه و تلاش جمعی و سازمان یافته برای برطرف کردن نابرابری ها در سطح جهان و زدودن موانع دستیابی به زیست انسانی و شرافتمندانه برای همه کارگران.

انجمن ایرانی مطالعات ملل متحد در نظر دارد امسال همایش سالانه خود را همزمان با یکصدمین سال پایه گذاری سازمان بین المللی کار برگزار کند تا زمینه بررسی جنبه های گوناگون فعالیت و عملکرد این کارگزاری تخصصی بسیار مهم سازمان ملل متحد، برای جامعه علمی و دانشگاهی و اجرایی کشور فراهم شود. جای دریغ است که این همایش در نخستین سال پس از درگذشت اندوهبار  استاد نامدار حقوق کار و حقوق بین المللی کار، زنده یاد دکتر سید عزت الله عراقی بر پا می شود. انجمن افتخار دارد که همایش امسال با گرامی داشت یاد و آثار علمی استاد عراقی  برگزار می شود. چه اینکه استاد عراقی، سهمی بی جایگزین و اساسی در شناساندن سازمان بین المللی کار و دستاوردهای آن در زمینه حقوق بین المللی کار داشته اند.

بدین منظور ازصاحب نظران و پژوهشگران علاقه مند به شرکت در این همایش، می خواهیم چکیده مقاله خود را تا ۰۱ مهر ۱۳۹۷ چکیده مقاله را در موضوع های زیر به  نشانی info@unstudies.ir بفرستند.

 1.  هدف ها ویژگی های سازمان بین المللی کار
 • ارزشها، آرمان ها و پیدایش سازمان
 • سازمان و اندیشه عدالت اجتماعی
 • ساختار و ترکیب نوآورانه و آثار آن
 1.  عرصه های فعالیت سازمان بین المللی کار
 • عملکرد سازمان در زمینه هنجارسازی در سطح جهانی
 • کارآیی، نظارت و پایش اجرای قواعد بین المللی کار
 • نوآوری های سازمان در پهنه فعالیت های میدانی و اقدامات مشارکتی  
 • تلاش سازمان برای بهبود وضع کارگران در گروه ها و شغلهای خاص
 • آزادی های سندیکایی و تأمین اجتماعی
 1. رویکردهای سازمان با توجه به تحولات و نیازهای جهان معاصر
 •  رهیافت های نوین سازمان: اصول و حقوق بنیادین کار؛ کار شایسته و مولّد
 • تجارت جهانی، آزادسازی اقتصادی و قواعد بین المللی کار
 • آینده «کار» از دیدگاه سازمان بین المللی کار
 • سازمان و توسعه پایدار: اقتصاد سبز و شغلهای پاک
 •  مهمترین چالش ها و فوری ترین نیازهای کنونی سازمان
 1. ایران و سازمان بین المللی کار
 2. نقد و بررسی آثار علمی استاد عراقی در زمینه حقوق بین المللی کار

**************************

برگزارکنندگان همایش از شما دانش پژوه گرامی،دعوت به عمل می آورند تا با ارائه مقاله در یکی از محورها و با توجه،و نه محدود به نمونه های پدیدارها،مفاهیم و طرز رفتار های اشاره شده بر غنای این همایش بیافزایید.مقالات ارسالی می باید از کیفیت علمی –پژوهشی برخوردار باشند.(همایش با ثبت در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از مجوز علمی برخوردار خواهد بود.) با عنایت به آغاز انتشار فصلنامه انگلیسی زبان انجمن با عنوان

 " Iranian  Review of  UN  studies"

  با درجه علمی پژوهشی ، با مجوز وزارت علوم ،تحقیقات وفناوری، مقالات ارزشمند ارائه شده که انعکاسی از نگاه ایرانی و یا مرتبط به موضوعات ایران باشند، پس از داوری مجدد متن انگلیسی،امکان چاپ در نشریه را خواهند داشت

تقویم همایش:

مهلت ارسال خلاصۀ مقاله تا ۰۱ مهرماه ۱۳۹۷=مهلت ارسال چکیده تا۲۰ مهرماه۱۳۹۷ تمدید شد

اعلام نتیجه ی بررسی خلاصه ها: ۱۵مهرماه۱۳۹۷

ارسال اصل مقاله هایی که خلاصۀ آنها پذیرفته شده است:۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷

تاریخ برگزاری همایش: نیمه دوم سال۱۳۹۷

 

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد بر اساس رویۀ خود، مقالات پذیرفته شده چه آنها که فرصت ارائه در همایش را بیابند و چه آنها که چنین فرصتی نیابند را در یک مجموعه مقالات چاپ خواهد کرد.

 

 •  

 

اصول نگارش مقاله برای همایش سالیانه انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد

از استادان و پژوهشگران گرامی خواهشمند است مقاله های ارسالی خود را مطابق با شرایط ذیل تهیه و ارسال نمایند:

- مقاله ارسال شده باید حاوی مطالب جدید در حوزۀ محورهای ارائه شده در همایش باشد و پیش از این به صورت جزئی یا کلی در جای دیگری ارائه و یا منتشر نشده باشد.

- مسئولیت محتوای علمی مقاله و حفظ حقوق مولفان، مترجمان و ... به عهدۀ نویسنده یا نویسندگان است.

 • B Zar با اندازۀ ۱۴ باشد. خلاصۀ مقاله باید حداکثر در ۲۰۰ کلمه همراه با واژگان کلیدی ارایه گردد و حجم اصل مقاله باید بین ۱۵ تا ۲۰ صفحه باشد.

- هئیت علمی همایش حق ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می دانند.

- شیوۀ ارجاع دهی در مقاله ها به شکل زیرنویس و به ترتیب زیر است:

کتاب: نام و نام خانوادگی، عنوان کتاب، نوبت چاپ، مکان: انتشارات، سال چاپ، صفحه یا صفحات.

مقاله: نام و نام خانوادگی، عنوان مقاله، نام نشریه، مشخصات نشریه (شماره، سال چاپ و ...)، صفحه یا صفحات.

- لطفاً چکیده مقاله و در صورت پذیرفته شدن، اصل مقاله را مطابق با مهلت های اعلام شده به آدرس پست الکترونیک  iauns.ir.۲۰۱۱@gmail.com  ارسال نمایید و از طریق شماره تلفن  ۰۹۱۲۸۱۲۸۴۷۸ از دریافت مقاله خود اطمینان حاصل نمایید.

 

آخرین مطالب

آیین نامه کمیته جوانان انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحداطلاعات بیشتر