شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

به نام آن‌که جان بخشید ما را

تن و توش و توان بخشید ما را

 

 

اعضای محترم، اساتید ارجمند، پژوهش‌گران گرامی،دانشجویان عزیز،

با سلام و آرزوی تندرستی خدمت یکایک شما و خانواده‌های معزز و قبولی طاعات و عبادات درماه مبارک رمضان 

مرور خاطرات،یادآور شور و شوق برگزاری جلسه انجمن در ایام پس از آغاز سال نو با نام «عیدانه» و «بهارانه» در سال‌های گذشته است. جلوه‌ای از محفل انس و علم انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد، که تجدید عهد، طلیعه فعالیت و اعلام برنامه‌های سال در پیش بود. جلسه به حضور پیشکسوتان انجمن و ادای احترام به ارزش والای معلمی و تکریم اساتید مزین بود. امسال نیز مانند سال گذشته، به علت شرایط بهداشتی حال حاضر، توفیق دیدار فراهم نشد.

ضمن تجدید ارادت خدمت همه بزرگواران، هفته و روز معلم در گرامی‌داشت همه سرورانی که نعمت و حلاوت تعلیم و تربیت فرزندان این آب وخاک را  در توشه  و تجربه زندگی خود دارند، ارج می‌نهیم.

شاهد گذر ایام سختی از زندگی بشری هستیم. در حالی‌که با تلاش‌های علمی، دست‌آوردهایی برای ترسیم آینده‌ای با افق روشن‌تر وجود دارد، ولیکن در مجموع «حال و احوال بشر» در جای‌جای کره خاکی خوب نیست. ذکر آمارهای میلیونی از ابتلا، تلفات انسانی و آثار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و فرهنگی کرونا در ابعاد گسترده بر زندگی همگان در سرتاسر جهان، گفته تازه‌ای نیست.

با همه این شرایط، انجمن در سال گذشته، برنامه‌هایی را برگزار و شکر خداوند که با همت بلند جمعی از همکاران، همیاران و همراهان انجمن، توفیق خدمتگزاری در حد امکان فراهم آمد. این فعالیت‌ها که به صورت مجازی انجام شد،مجموعه‌ای شامل برگزاری نشست‌های تخصصی،همایش،دوره آموزشی، سمپوزیوم، برنامه‌های زنده اینستاگرامی، انتشار برخط کتاب‌ها و نشریه انجمن، برنامه‌های کمیته جوانان و راه اندازی تالار گفت‌وگوی حقوقی و سیاسی بین المللی، تلاشی تازه و ثمربخش بود. این فعالیت‌ها در راستای اهداف اساسنامه و رویه بیست سال فعالیت مستمر، با بهره‌مندی از سخاوت بزرگان مطالعات سازمان ملل متحد در ایران، اساتید و پژوهش‌گران برجسته، زنان توانمند، جوانان علاقمند، همکاران عزیز از نقاط مختلف  جغرافیای کشور و همچنین خارج از ایران و همیاری برخی نهادهای علمی و اجرایی، دولتی و غیردولتی انجام و به ارائه مجموعه‌ای از دانش و علم روز و دیدگاه‌های تاثیرگذار به گسترش آگاهی و تولید ادبیات موفق شد. از منظر محتوا نیز طیفی از توجه تاریخی به موضوعات، دغدغه نسبت به علایق مشترک بشری و مهم روز، انجام وظیفه برای کمک به مسائل کشور، تکریم اصالت اخلاق و علم نیز قابل عنایت است.

فهرست کوتاه فعالیت‌ها تقدیم می‌شود. گزارش سالانه مشروح نیز بزودی در سایت انجمن قرار می گیرد. دریافت رتبه A برای انجمن نیز در ارزیابی سالانه از فعالیت‌ها در سال ۱۳۹۸ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موجب دل‌گرمی بیشتر برای خدمت شده است.

در حالی‌که فعالیت‌های معمول انجمن در سال جاری به ترتیب اعلام و انجام خواهد شد،  با توجه به مرجعیت انجمن در جامعه علمی و دانشگاهی کشور، برنامه تقدیر از پژوهشگران برجسته، به نام «جایزه سالانه انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد» در سال جاری، مصوب شده که در چارچوب موازین اعلامی برگزار و اهدا خواهد شد.

بلاشک فعالیت انجمن در همه سال‌ها، به ویژه در سال سخت گذشته، مدیون تلاش صمیمانه و همه‌جانبه کثیری از شیفتگان خدمت به این نهاد و جامعه، اعم از هیات مدیره و بازرسین ارجمند در همه ادوار، اعضای گرامی و همکاران محترم و علاقمندان عزیز است. با کمال احترام، خاضعانه، سر تعظیم  فرود آورده و از صمیم قلب از همه آنان به نام انجمن سپاسگزاری می نماید. ماهیت کار انجمنی با عشق و ایثار همراه است. شکر خداوند که انجمن از این نعمت و سرمایه گرانقدر برخوردار است.

 

یا رب امان ده تا باز ببیند                                     چشم محبان روی حبیبان

 

در پناه خداوند

نسرین مصفا

آخرین مطالب

آیین نامه کمیته جوانان انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحداطلاعات بیشتر