سه شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۶
گزارش دومین نشست از مجموعه نشست های خوانش اسناد بین المللی

 

گزارش دومین نشست از مجموعه نشست های خوانش اسناد بین المللی

تهیه و تنظیم:منا کربلایی امینی

روز سه شنبه  ٣٠ آبان ماه ١٣٩٦ کمیته دانشجویی انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد دومین نشست خوانش اسناد بین المللی را که با استقبال چشمگیر مخاطبان همراه بود، در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار نمود.

دبیر نشست رأس ساعت مقرر با خیرمقدم به شرکت کنندگان در این نشست برنامه را آغاز و ضمن تاکید بر ماهیت مشارکتی و دانشجو محور بودن این نشستها به بیان قواعد شکلی و ماهوی، أهداف و أصول و آیین برگزاری این مجموعه برنامه ها پرداختند و سپس خانم دکتر نسرین مصفا رییس انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد ضمن خوش امدگویی به حاضرین و تشکر از استاد و ارایه دهندگان محترم این برنامه، بیانات خویش در رابطه با این سلسله نشستها را تبیین نمودند.

در ادامه زمان در اختیار ارایه دهندگان برنامه قرار گرفت و در قسمتِ اول اقای مهرداد محمدی فارغ التحصیل دکتری حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتی ظرف مدت بیست دقیقه به بیان مطالب خودِ پیرامون ماهیت، چیستی و پیامدهای تغییرات اب و هوایی و رژیم حقوقی بین المللی تغییرات اب و هوایی و پروتکل کیوتو پرداختند و همچنین إشاره ای به کنفرانس های ١تا٢١ برگزار شده توسط اعضا معاهده (COP۱ - COP۲۱) نمودند. سپس اقای علی حسینی آزاد دانشجوی دکتری حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان ارایه دهنده دوم ظرف بیست دقیقه مهمترین موارد مربوط به توافقنامه پاریس را به صورت ماده به ماده تشریح نمودند.ایشان در قسمت مقدماتی، سند مزبور را معرفی و مشخصاتی در مورد امضا، تصویب و زمینه های پیدایش آن را بیان کردند و سپس به تفصیل در مورد مقدمه سند ، شماری از مهمترین مواد سند حاوی اهداف، تعهدات و موضوعات اصلی سند پرداختند.

در ادمه شرکت کنندگانِ حاضر در نشست نیز ظرف مدت تعیین شده به طرح نظرات خود پرداختند و عقاید خود را پیرامون سند فوق بیان کردند و در قسمتِ پایانی برنامه جناب آقای دکتر علی مشهدی، دانشیار دانشگاه قم به مناسبت برگزاری نشست بن در نوامبر ٢٠١٧ (COP۲۳)؛ ضمن بیان مهمترین نکات این نشست به جمع بندی بحث پرداختند. در پایان خانم مُنا کربلایی امینی دبیر نشست، ضمن تقدیر از اقای دکتر مشهدى و ارائه دهندگان محترمِ این نشست از حاضرین در برنامه تشکر نموده و جلسه را به پایان رساندند.

فایل صوتی این نشست در اسرع وقت در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

گزارش دومین نشست از مجموعه نشست های خوانش اسناد بین المللی
گزارش دومین نشست از مجموعه نشست های خوانش اسناد بین المللی
گزارش دومین نشست از مجموعه نشست های خوانش اسناد بین المللی

آخرین مطالب

آیین نامه کمیته جوانان انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحداطلاعات بیشتر