شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
گزارش فعالیت های انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد در ۱۳۹۳

معرفی انجمن


سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ با هدف اولیه حفظ صلح و امنیت بین المللی بوجود آمد. امروزه فعالیتهای نظام ملل متحد تقریبا تمام زمینه های مربوط  به حیات بشری را در برگرفته است. سازمان ملل متحد انعکاسی از علاقمندی و خواست مردم جهان برای رهایی از جنگ و دست یابی به صلح می باشد. این سازمان بیش از هر نهاد دیگر بین المللی مورد انتظار مردم جهان برای تحقق خواسته های خود بوده است.

گسترده و میزان فعالیت های امروز سازمان بیش از هر نهاد دیگر بین المللی مورد انتظار مردم جهان برای تحقق خواسته های خود بوده است. گستره و میزان فعالیت های امروز سازمان احتمالا در ذهن مؤسسان آن نمی گنجیده است. زیرا در حالیکه در طول موجودیت خود پای بند به منشور ملل متحد بوده، اما در عمل به طور مستمر تشکیلات جدیدی را برای انواع فعالیت های مورد نیاز به وجود آورده است. هم اکنون به موازات گسترش فعالیت های سازمان ملل متحد یک ذخیره عظیم اطلاعاتی و پژوهشی حاصل کوشش هزاران متخصص در زمینه های مختلف پدیده آمده است و صدها تشکل در زمینه های فعالیت ملل متحد در همه نقاط دنیا بوجود آمده اند که با اعتقاد به منشور سازمان ملل متحد در جهت شناسایی، طرفداری و آموزش و پژوهش پیرامون موضوعات مربوط به سازمان به طور مستمر کار می کنند.

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد، سازمانی مردم نهاد و غیر دولتی است که  با همّت جمعی از استادانِ صاحب نظر در رشته‌های حقوق بین‌الملل، روابط بین‌الملل و علوم سیاسی «به منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای علم و توسعه کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه‌های مربوط»  به خصوص نظام ملل متحد، آغاز به فعالیت نمود.

انجمن در سال ۱۳۸۰ با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، و تحت پوشش مقررات کمیسیون انجمن‌های علمی ایران، فعالیت‌های خود را آغاز نمود و در حال حاضر به عنوان نهادی معتبر و موثر از طریق فعالیت‌های خود در جامعه علمی و دانشگاهی شناخته می‌شود. «ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی» و «برگزاری گردهمایی‌های علمی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی» دو اصل اساسی در تحقق اهداف انجمن هستند که همواره از سوی انجمن مورد عنایت ویژه قرار گرفته‌اند. یکی از نتایج توجه به این دو اصل، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی تخصصی مرتبط با نظام ملل متحد با هدف کمک به آموزش عالی در دانشگاه‌ها است که همواره از سوی شرکت کنندگان با استقبال همراه شده است. برگزاری همایش‌ها و نشست‌های تخصصی، انتشار کتاب و خبرنامه و تقدیر از استادان و بزرگان عرصۀ علم و اخلاق از جمله دیگر فعالیت‌های انجمن است که در اساسنامۀ انجمن مورد توجه قرار گرفته و انجمن همواره به آنها توجه خاص دارد.


در سال ۱۳۹۳ نیز همچون سال‌های پیش از آن برنامه‌های متنوع و مختلفی از سوی انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد برای شیفتگان و علاقمندان به ملل متحد تدارک دیده شده بود که گزارش این برنامه ها را از <<اینجا>> می توانید دریافت نمایید.

همچنین در سال ۱۳۹۳، هجده شماره از تازه های ملل متحد منتشر شد که مجموعه این هجده شماره را نیز می توانید از >>اینجا<< دریافت نمایید.

آخرین مطالب

آیین نامه کمیته جوانان انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحداطلاعات بیشتر