شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
گزارش نشست علمی «کارایی سازمان ملل متحد در پرتو نظریه های روابط بین الملل»

گزارش نشست علمی «کارایی سازمان ملل متحد در پرتو نظریه های روابط بین الملل»
 
انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد در هفتادمین سالگرد تأسیس سازمان ملل متحد و پانزدهمین سال فعالیت انجمن، نشست علمی «کارایی سازمان ملل متحد در پرتو نظریه های روابط بین الملل» را با سخنرانی دکتر حمیرا مشیرزاده (دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران) در روز چهارشنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۴ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار کرد.

دکتر نسرین مصفا (رئیس انجمن) در ابتدای جلسه با عنایت به اهمیت توجه به سازمان ملل متحد از هر دو منظر حقوق و روابط بین الملل، این سخنرانی را از باب عنایت به انجام وظیفۀ انجمن در هر دو زمینه، گام مهمی در گسترش ادبیات سازمان ملل متحد در حوزه روابط بین الملل در ایران دانست؛ بویژه آنکه این کار توسط استاد برجسته و کم نظیر نظریات روابط بین الملل جامعه علمی و دانشگاهی، سرکار خانم دکتر حمیرا مشیرزاده، صاحب کتاب ماندگار نظریات روابط بین الملل ارائه می شود. وی نقش دکتر مشیرزاده را در تببین و آموزش نظریات روابط بین الملل در ایران مورد تحسین قرار داد.  
 
در این نشست علمی، دکتر مشیرزاده ضمن طرح مسئله، محور اصلی نشست علمی را پاسخ به این پرسش که «از نگاه نظریه های روابط بین الملل چه برداشتی می توان از کارآیی سازمان / نظام ملل متحد داشت؟» عنوان نمودند و در طول نشست سعی در پاسخ دادن به این پرسش در پرتو مهم ترین نظریه های روابط بین الملل (واقع گرایی، لیبرالیسم، نظریۀ انتقادی، سازه انگاری و فمینیسم) کردند.
 
ایشان ضمن معرفی اجمالی هر یک از نظریه های مذکور، به بررسی کارایی سازمان / نظام ملل متحد و ارکان این سازمان از جمله مجمع عمومی، شورای امنیت، دبیرخانه، دیوان بین المللی دادگستری و ... پرداختند و تحولات این نهاد بین المللی را از منظر این نظریات مورد بررسی قرار دادند.
 
برای دریافت فایل پاورپوینت این نشست علمی که توسط دکتر مشیرزاده تهیه و ارائه گردید، لطفاً >> اینجا << کلیک نمایید.

آخرین مطالب

آیین نامه کمیته جوانان انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحداطلاعات بیشتر