چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸
گزارش کارگاه آموزشی بازیابی اطلاعات و اسناد سازمان ملل متحد با تاکید بر اسناد حقوق کودک

 

تهیه و تنظیم: ناهید فرجی

به مناسبت سی‌امین سالگرد تصویب کنوانسیون حقوق کودک و روز جهانی کودک، انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، کارگاه آموزشی «بازیابی اطلاعات و اسناد سازمان ملل متحد با تاکید بر اسناد حقوق کودک» را در مورخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۹ برابر با ۶ آذر ۱۳۹۸ در سالن کنفرانس ساختمان سازمان ملل متحد برگزار نمودند.

کارگاه مزبور با خوش‌آمدگویی خانم نازنین قائم مقامی فراهانی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران و پخش پیام تصویری دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت گرامی‌داشت سی‌امین سالگرد تصویب کنوانسیون حقوق کودک آغاز گردید و سپس ایشان برای بررسی بهتر کنوانسیون حقوق کودک به تحلیل برخی از وقایع و اتفاقات روز جهان پرداختند.

ایشان برای آشنایی بیشتر شرکت‌کنندگان با اسناد و منابع حقوق کودک به معرفی سایت سازمان ملل متحد و نحوه‌ی بازیابی اسناد گوناگون از صفحه‌ی مزبور ادامه دادند. او هم‌چنین خاطر نشان نمود که جمهوری اسلامی ایران در ژوئن ۱۹۹۴ به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته است.

محور بعدی توضیحات ایشان برای تبیین بهتر موضوع مربوطه با معرفی، توضیح اطلاعات و اسناد موجود در وب‌سایت کمیسر عالی حقوق بشر و کتاب‌خانه‌ی دیداری و شنیداری حقوق بین‌الملل ادامه یافت و متذکر شدند که یکی از روش‌های علمی، عملی و قابل حصول که به سهولت می‌توان به تمامی اسناد هر موضوعی دسترسی پیدا کرد جدول زمانی آن موضوع (Timeline) است که با بررسی آن نه‌تنها می‌توان یک تحقیق کامل از آن موضوع با جزئیات مربوطه را دریافت نمود بلکه می توان از ترتیب زمانی آنها نیز مطلع گردید.

قسمت جالب کارگاه با ویدئویی از خانم هنریتا اچ. فور مدیر اجرایی یونیسف به نمایش درآمد که به تحلیل برخی از عوامل نگران کننده‌ای که نسل‌های آینده‌ی بشری با آن روبرو خواهند شد، پرداخته است و حقیقت ویدئوی مزبور این بود که در حاضر با مسائلی روبرو هستیم که نقش آنها چندان مهم انگاشته نمی‌شود؛ ولیکن اگر آنها را مورد توجه قرار ندهیم در آینده نتایج دست‌آوردهایشان غیرقابل‌تصور خواهد بود.

در پخش پایانی کارگاه، خانم قائم مقامی فراهانی به سوالات مطروحه پاسخ دادند و سپس گواهی‌نامه‌ها‌ی حضور از سوی انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران را به شرکت‌کنندگان تقدیم نمودند.

آخرین مطالب

آیین نامه کمیته جوانان انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحداطلاعات بیشتر